Suņi sabiedrības labā

Kontakti:

Biedrība "Saules suns"
Suņu skola
T. 28298049

 

 

Ziedojumiem:

Biedrība "Saules Suns"
Reģ.Nr.LV40008098218
Swedbank AS
LV70HABA0551029047056
  • Facebook: saulessuns
Russian (CIS)LatvianEnglish (United Kingdom)

Suņi-asistenti pie kustību traucējumiem

Suns-asistents cilvēkiem ar traucētām kustību funkcijām – tas ir speciāli apmācīts suns palīdzēt cilvēkiem ar speciālām vajadzībām, paplašinot to cilvēku fiziskās iespējas, kuriem ir problēmas ar kustību aktivitāti vai koordināciju. Pilnā mērā sajust dzīves priekšrocības ar tādu suni var cilvēki, kuri zaudējuši kādus ķermeņa locekļus vai cieš no iedzimtām un iegūtām saslimšanām kā cerebrālā paralīze, spina bifida, deformējošs artrīts, muskuļu distrofija, ataksija, multiplā skleroze utt., tāpat arī tie, kuri cīnās ar muguras vai galvas smadzeņu nopietnu traumu sekām.

Ko tāds suns prot?

argaiv1657

- prot pēc komandas atrast un atnest lietas (mobilo telefonu, somu, pulti), pacelt nokritušus priekšmetus (atslēgas, monētas utt.), no noteiktas vietas paņemt un atnest zāles, iepriekš sagatavotu apģērbu; prot izkrāmēt iepirkumu maisus, izvilkt izmazgāto veļu no veļasmašīnas, savākt atkritumus un ielikt tos atkritumu spainī, pārvilkt groziņu vai citu tilpni no istabas uz istabu.

- prot atvērt un aizvērt durvis, kastes, ieslēgt un izslēgt gaismu, palīdz novilkt apavus, zeķes, citus apģērba gabalus, palīdz apsegties ar segu un arī novelk segu.

- prot veikalā atnest vajadzīgās preces, komandas tiek dotas ar parasto vai lāzera norādi (Skatīt sadaļu „Pieejamā vide cilvēkam ar suni-asistentu”).

- prot pieripināt tuvāk invalīdu ratiņus, padot spieķi, aiznest priekšmetu, kurš simbolizē jebkādu lūgumu citam ģimenes loceklim; prot nest mutē lietas, sekojot saimniekam, kurš izmanto kruķus, staigājamo ierīci utt.

- palīdz invalīdu ratiņu lietotājam atgriezties vertikālā pozīcijā, ja ķermenis atrodas nepareizā pozīcijā, tad prot atgriezt roku vai kāju pareizā pozīcijā.

- pasauks palīgā – pēc komandas rej vai atrod ģimenes locekli vai, ar speciālas ierīces palīdzību, izsauks neatliekamo palīdzību.

 

Suns palīdzēs pārvietošanās laikā (tikai lieliem, stipriem un fiziski veseliem suņiem):

Palīdz pārvietoties invalīdu ratiņos (velk iemauktos), apejot šķēršļus, palīdz piecelties no krēsla, ratiņiem. Palīdz saimniekam uzkāpt pa kāpnēm, velk vai atbalsta katrā solī. Palīdz saimniekam saglabāt balansu iešanas laikā, atbalsta katrā solī. Prot vilkt nelielās distancēs aiz sevis ratiņus ar nepieciešamām lietām (ratiņu svars ir vienāds ar paša suņa svaru), prot nest lietas mugursomā (līdz 15% no suņa svara). Palīdz saglabāt līdzsvaru un atbalsta pārvietošanās laikā no ratiņiem uz gultu, vannu un lai lietotu tualeti.

Share