Suņi sabiedrības labā

Kontakti:

Biedrība "Saules suns"
Suņu skola
T. 28298049

 

 

Ziedojumiem:

Biedrība "Saules Suns"
Reģ.Nr.LV40008098218
Swedbank AS
LV70HABA0551029047056
  • Facebook: saulessuns
Russian (CIS)LatvianEnglish (United Kingdom)

Meklēšanas - glābšanas dienests

Informācija par nodarbībām un pieteikšanās:

argaiv1223

t.: 29264099 (Marija Vladimirova) vai Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jūsu pārlūkam ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu

Mūsu jauno tehnoloģiju laikmetā negatīvo notikumu dinamika kļūst ar vien draudīgāka. Pieaug tehnogēno katastrofu skaits un apmēri, par baisu ikdienu kļūst teroristiskie akti, turpina plosīties daba. Meklēšanas – glābšanas dienesta galvenais uzdevums ir cietušo meklēšana un glābšana. Attīstoties glābšanas tehnoloģijām parādās arvien jaunas un pilnveidotākas elektroniskās sistēmas vērienīgās tehnogēnās vai dabas katastrofās cietušo meklēšanai.

Tomēr jaunās ierīces, kas paredzētas cilvēku meklēšanai nogruvumos vai mežā nomaldījušos cilvēku atrašanai, nekad neaizstās vienkāršu suņa degunu. Pats ātrākais un rezultatīvākais dzīvu cilvēku meklēšanas veids ir kinoloģiskais, tas ir speciāli apmācītu suņu izmantošana cietušo meklēšanai. Katastrofas gadījumā laiks ir izšķirošais faktors, jo no tā ir atkarīga cilvēka dzīvība. Suņi – glābēji tiek izmantoti cilvēku meklēšanā pēc tehnogēnām katastrofām (nogruvumos, sagruvušās ēkās), mežā apmaldījušos meklēšanā, pēc lavīnām u.c. Atsevišķā kategorija iedalās suņi – glābēji uz ūdens.

Daudzu gadu garumā suņi ir pierādījuši savu neaizstājamību savlaicīgā cilvēku meklēšanā, lai paspētu cietušajiem sniegt palīdzību. Viņu smalkā oža, drosme, intuīcija un uzticība ne vienu vien reizi ir glābusi cilvēku dzīvības. Suns spēj izšķirt smaržas, kas atrodas gaisā attiecībā viens pret desmit miljoniem. Suņi-glābēji atrod cilvēkus, kas aprakti lavīnu nogruvumos vai ēku drupās vadoties pēc smaržas, kas nāk no meklējamā objekta. Suņi strādā neskatoties uz uzmanību novērsušiem faktoriem (iespējamo piedūmojumu vai darbojošos ierīču motoru troksni), kas smago darbu vēl vairāk apgrūtina.

Speciāli apmācīts suns spēj aizstāt veselu speciālistu brigādi, vairākkārt saīsinot meklēšanas ilgumu. Šveiciešu glābšanas dienests kalnos veica interesantu eksperimentu. Zem sniega 2 metru dziļumā tika ierakts „cietušais”, meklējamā platība 10000 kvadrātmetri. Divdesmit cilvēku glābēju komanda, izmantojot sniega pārbaudes pīķus, meklējumos pavadīja četras stundas, bet suns ar šo uzdevumu tika galā 12 minūtēs.

Meklēšanas-glābšanas dienests kļūst arvien izplatītāks. Paralēli profesionālajiem glābējiem visā pasaulē pieaug brīvprātīgo meklētāju skaits, kuri gatavi kopā ar saviem suņiem vajadzīgā brīdī doties palīgā nelaimē nonākušajiem. Daudzās valstīs šīs brīvprātīgo kustības atbalsta valdība, jo katastrofas, par laimi, nenotiek katru dienu un nav nepieciešams uzturēt tik daudz speciālās štata vienības. Brīvprātīgie glābēji nav profesionāļi, par savu darbu viņi nesaņem atalgojumu. Tomēr piedaloties cilvēku glābšanā, brīvprātīgajiem glābējiem jāapzinās atbildības nastas smagums, tāpēc viņiem jāatbilst noteiktām, visai stingrām prasībām, ko izvirza ekstremālās situācijās gan pret cilvēku, gan pret suni.

Sunim jābūt fiziski veselam un izturīgam, nedrīkst būt nekādi trūkumi vai slimības, kas varētu traucēt darbā – sirds slimības, atbalsta-kustību traucējumi, epilepsija – viss, kas var traucēt ilgstoši un aktīvi kustēties un uztvert jaunu informāciju. Sunim jābūt stiprai nervu sistēmai, jāprot viegli adaptēties jaunos apstākļos, piemēroties apkārtējai videi, nebaidīties no trokšņiem vai spožas gaismas stariem. Viena no galvenajām prasībām – jābūt labvēlīgam pret cilvēkiem. Tāpat ļoti vēlams, lai suns nebūtu agresīvs pret citiem dzīvniekiem. Sunim jābūt labai ožai, labām darba īpašībām (arī suņi mēdz būt sliņķi), nevajadzētu būt ļoti izteiktam mednieka instinktam. Vislabāk šim dienestam ir piemēroti dzīvnieki ar mobilu nervu sistēmu, kur uzbudinājums prevalē pār kavēšanu, azartiski, uzmanīgi, sabiedriski, noskaņoti darboties kopā ar cilvēku. Ja vēlamies izdalīt suņu sugas, kas ir vispiemērotākās šim darbam, tad tie ir ganu suņi, lielie un vidējie šnauceri, retrīveri. Visbiežāk tiek izmantoti labradori, zelta retrīveri, vācu aitu suņi, beļģu aitu suņi (malinua, tervjureni), borderkolliji.

Kas izdarīts

Latvijā meklēšanas- glābšanas dienests pastāv jau no 2005. gada. "Saules Suns" entuziastu komanda ar saviem suņiem brauc uz semināriem un treniņu nometnē dažādās valstīs, piemēram, uz Poliju, Šveici, Igauniju, Krieviju. Kopš 2006.gada decembra mūs kopā ar četrkājainajiem audzēkņiem Valsts policija iesaista pazudušo cilvēku meklēšanā. 
Biedrības "Saules suns" Meklēšanas un Glābšanas Dienesta komanda pēc valsts policijas darbinieku uzaicinājuma. Pašlaik mēs izmantojam suņus, kas apmācīti tikai dzīvu personu meklēšanai.

Mūsu mērķi.

  • Suņu sagatavošana darbam reālos apstākļos
  • Suņu-glābēju atestācija
  • Piedalīšanās semināros un sanāksmēs
  • Piedalīšanās meklēšanas-glābšanas dienestu sacensībās (darba gatavības pārbaude)
  • Meklēšanas-glābšanas dienesta semināru organizēšana
  • Attīstīt Latvijā brīvprātīgo kustību, sadarboties ar brīvprātīgajiem un profesionālajiem glābējiem citās valstīs.

Svarīgi!

Var gadīties arī tā, ka mēs nevaram palīdzēt konkrētā situācijā, vai izmantot mūsu suņus nebūs lietderīgi. Jebkurā gadījumā mēs mēģināsim izdarīt visu, kas ir mūsu spēkos – palīdzēsim pareizi izvietot informāciju un organizēt meklēšanu, iespējams arī piesaistīt papildus spēkus, no citām organizācijām! Zvaniet vai rakstiet uz e-pastu!

Gribi būt ar mums?!

Protams, lai dienests eksistētu, ir nepieciešamas arī resursi. Mūsu gadījumā, galvenie resursi, ir cilvēki. Ar suņiem un bez. Galvenais, lai būtu vēlēšanās palīdzēt cilvēkiem un mācīties.

Ja tāda vēlēšanās ir:

Jūs varat pieteikties nodarbībām MGD grupā (pēc testēšanas).

•         Iziet paklausības kursu ar savu suni

•         Apmācīt savu suni pēdu dzīšanai reālos apstākļos

•         Apmācīt savu suni cilvēku meklēšanai drupās un meža apstākļos

Ja suņa nav, vai pagaidām nav, bet cilvēku meklēšana un suņi interesē:

•         Jūs varat pieteikties, ka brīvprātīgs palīgs treniņnodarbrībās un meklēšanā. Jūs piedalīsieties treniņos, ka statists, iemācīsieties strādāt ar dažādiem suņiem un tos saprast.

•         Brīvprātīgie statisti (izpilda pazudušo lomu) ir ļoti nepieciešami suņu apmācībai! Ja ir aizdomas, ka tas kļūs par Jūsu vaļasprieku un ir vēlēšanās pamēģināt, tad droši zvaniet vai rakstiet!

Share